TDP announces the list of 115 candidates

TDP announces the list of 115 candidates

TDP announces the list of 115 candidates
 
TDP has released the list of candidates who are to contest in the upcoming assembly and Lok Sabha elections on Monday. Abuzz is that the party’s supremo Chandrababu Naidu will finalise another 30 candidates in the coming days.
 
Anantapur district
 
Anantapur City - Prabhakar Chowdary
 
Tadipatri - JC Ashmith Reddy
 
Uravakonda - Paiyyavula Keshav
 
Rayadurgam - Kalva Srinivasulu
 
Hindupuram - Nandamuri Balakrishna
 
Raptadu - Paritala Sunitha
 
Dharmavaram - Gonuguntla Suryanarayana
 
Penugonda - DK Parthasarathi
 
Madakasira - Veeranna
 
Puttaparthi - Palle Raghunath Reddy
 
Chittoor district
 
Pileru - Nalluri Kishore Kumar Reddy
 
Punganuru - Anisha Reddy
 
Kuppam - Nara Chandrababu Naidu
 
Palamaneru - Amarnath Reddy
 
Chandragiri - Pulavarthi Nani
 
Chittoor - Satya Prabha
 
Tirupathi - Mannuru Suguna
 
East Godavari district
 
Kakinada Urban - Vanamadi Kondababu
 
Kakinada Rural - Pilli Anantalakshmi
 
Peddapuram - Chinna Rajappa
 
Tuni - Yanamala Krishnudu
 
JaggamPeta - Jyothula Nehru
 
Patthipadu - Varupula Raja
 
Pitapuram - Varma
 
Rajanagaram - Pendurthi Venkatesh
 
Rajahmundry Rural - Gorantla Buchaiah Chowdary
 
Anaparthi - Ramakrishna Reddy
 
Mandapeta - Jogeshwara Rao
 
Ramchandrapuram - Thota Trimurthulu
 
Rajolu - Gollapalli Surya Rao
 
Kothapeta - Bandaru Satyananda Rao
 
Mumidivaram - Daatla Subbarao
 
Guntur district
 
Repalle - Anagani Satyaprasad Goud
 
Vemuru - Nakka Anand Babu
 
Ponnuru - Dhulipala Narendra
 
Tenali - Alapati Raja
 
Chilakaluripeta - Patthipati Pulla Rao
 
Gurajala - Yerapathaneni Srinivas
 
Vinukonda - GV Anajaneyulu
 
Pedakurapadu - Kommalapati Sridhar
 
Sattenapalli - Kodela Sivaprasad
 
Kadapa district
 
Rajampeta - Bathyala Chengal Rayudu
 
Railway Koduru - Narasimha Prasad
 
Raayachoti - Ramesh Kumar Reddy
 
Mydakuru - Putta Sudhakar Yadav
 
Kamalapuram - Puttha Narasimha Reddy
 
Jammalamadugu - Rama Subba Reddy
 
Pulivendula - Satish Reddy 
 
Krishna district
 
Vijayawada East - Gadde Rammohan
 
Vijayawada Central - Bonda Uma
 
Vijayawada West - Shabana Khathun
 
Jaggaiahpeta - Sriram Thathaiah
 
Nandigama - Thangirala Soumya
 
Mailavaram - Devineni Uma
 
Gannavaram - Vallabhaneni Vamsi
 
Penamaluru - Bode Prasad
 
Avanigadda - Mandali Buddha Prasad
 
Bandaru - Kolla Ravindra
 
Gudivada - Devineni Avinash
 
Kurnool district
 
Done - KE PratapPatthikonda - KE Shyam Babu
 
Mantralayam - Thikkareddy
 
Emmiganuru - BV Jayanageswara Reddy
 
Banagaanapalli - BC Janardhan Reddy
 
Allagadda - Akhila Priya Panyam - Gouru Charitha Reddy
 
Srisailam - Budda Rajasekhar Reddy
 
Nandyal - Bhuma Brahmananda Reddy
 
  Nellore district
 
Nellore Urban - Narayana
 
Nellore Rural - Aadala Prabhakar Reddy
 
Sarvepalli - Somireddy Chandramohan Reddy
 
Kovvuru - Polamreddy Srinivasa Reddy
 
Kavali - Beeda Mastan Rao
 
Venkatagiri - Kurugondla Ramakrishna
 
Athmakuru - Bollineni Krishnaiah
 
Guduru - Pasham Sunil
 
Prakasham district
 
Ongole - Damacharla Janardhan
 
Giddaluru - Ashok Reddy
 
Addanki - Gottipati Ravikumar
 
Parchuru - Eluru Sambasiva Rao
 
Darshi - Siddha Raghava Rao
 
Kondepi - Bala Veeranjaneya Swami
 
Markapuram - Kandula Narayana Reddy
 
Kandukuru - Pothula Rama Rao
 
Chirala - Karanam Balaram
 
Srikakulam district
 
Icchapuram - Bendalam Ashok
 
Palasa - Gouthu Sirisha
 
Tekkali - Atchannaidu
 
Narasannapeta - Ramana Murthy
 
Amudalavalasa - Kuna Ravikumar
 
Srikakulam - Gandi Lakshmi Devi
 
Raajaam - Kondru Murali
 
Yeccharla - Kala Venkat Rao
 
Visakhapatnam district
 
Vizag East - Velagapudi Ramakrishna
 
Vizag South - Vasupalli Ganesh
 
Vizag West - Gana Babu
 
Gajuvaka - Palla Srinivasa Rao
 
Pedurthi - Bandaru Satyanaranayana Murthy
 
Yalamanchali - Panchakarla Ramesh
 
Narsipatnam - Aiyyannapatrudu
 
Araku - Kidari Sravan Kumar
 
Paderu - Gaddi Eshwari
 
Vizianagaram district
 
Bobbili - Sujay Krishna Ranga Rao
 
S.Kota - Kolla Lalitha Kumari
 
Saaluru - Bhanj Dev 
 
West Godavari district
 
Eluru - Badeti Bujji
 
Denduluru - Chintamaneni Prabhakar
 
Unguturu - Ganni Veeranjaneyulu
 
Narsapuram - Madhava Naidu
 
Achanta - Pithani Satyanarayana
 
Undi - Sivarama Raju
 
Tanuku - Arumilli Radhakrishna
 
Palakollu - Rama Naidu
 
Bheemavaram - Pulaparthi Ramanjaneyulu
 
Thadepalligudem - Eeli Nani



Top